Firma Bez Długów
Specjalizujemy się w procedurze sprzedaży spółek, co może stanowić optymalne rozwiązanie dla Ciebie i Twojego biznesu
Kontakt z nami
Zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku 08:00 – 16:00.
Lokal zastępczy, jako szczególna instytucja ochronna przewidziana w procedurze egzekucji z nieruchomości, pełni rolę bufora społecznego i prawnego pomiędzy przymusowym wykonaniem obowiązku opróżnienia lokalu a konstytucyjną gwarancją poszanowania godności człowieka oraz prawa do mieszkania (art. 30 i art. 75 Konstytucji RP). W świetle regulacji Kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o ochronie praw lokatorów, lokal zastępczy stanowi formę ochrony eksmitowanego – jego udostępnienie może warunkować dopuszczalność przeprowadzenia eksmisji w trybie egzekucyjnym.
W kontekście obrotu gospodarczego i restrukturyzacyjnego, problematyka lokali zastępczych w egzekucji z nieruchomości nabiera szczególnego znaczenia m.in. przy transakcjach typu sprzedam zadłużoną spółkę posiadającą lokal z osobami zamieszkałymi, kupię firmę z długami obciążoną hipoteką przymusową, czy w sytuacjach, gdy udzielenie pożyczki dla zadłużonej firmy jest uzależnione od możliwości skutecznego zbycia zajętego majątku.
Zgodnie z art. 1046 §4–6 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli dłużnik dobrowolnie nie opuści nieruchomości, komornik przystępuje do przymusowego opróżnienia lokalu, jednak tylko wówczas, gdy:
Lokal zastępczy może być również wymagany w przypadkach, w których przepisy szczególne (np. ustawa o ochronie praw lokatorów) przewidują obowiązek jego zapewnienia w odniesieniu do osób szczególnie chronionych, np.:
Brak zapewnienia lokalu zastępczego w sytuacji, gdy przepisy tego wymagają, stanowi przeszkodę do przeprowadzenia eksmisji i tym samym może sparaliżować egzekucję z nieruchomości – co ma wymierne skutki dla interesów wierzycieli i potencjalnych nabywców.
Egzekucja z nieruchomości, której kluczowym etapem jest licytacja komornicza, może zakończyć się przekazaniem przedmiotu egzekucji nabywcy tylko wtedy, gdy:
W przypadku braku dobrowolnego opuszczenia nieruchomości przez osoby zamieszkujące, obowiązek zapewnienia lokalu zastępczego może przeciągać wykonanie czynności egzekucyjnych o wiele miesięcy, a nawet lat. To zaś rodzi konkretne ryzyka:
Z tego względu każda analiza inwestycyjna lub egzekucyjna powinna zawierać audyt prawny i socjalny stanu zajmujących lokal osób – jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie wierzytelności, nieruchomości lub spółki (kupię firmę z długami, ale wyłącznie po analizie przeszkód eksmisyjnych).
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, obowiązek zapewnienia lokalu zastępczego lub socjalnego spoczywa na gminie właściwej miejscowo ze względu na położenie nieruchomości. Przepis ten, choć jednoznaczny w warstwie normatywnej, w praktyce jest źródłem przewlekłości postępowań egzekucyjnych, gdyż:
W wielu przypadkach komornicy zmuszeni są zawieszać postępowanie egzekucyjne z powodu braku lokalu zastępczego, mimo że przysądzenie własności na rzecz nabywcy zostało dokonane. To generuje napięcia prawne i praktyczne – szczególnie wtedy, gdy nowy właściciel zamierzał natychmiast rozpocząć komercyjne użytkowanie nieruchomości (np. w ramach restrukturyzacji: sprzedam zadłużoną spółkę z zamiarem refinansowania i komercjalizacji nieruchomości).
W celu ograniczenia skutków opóźnień i przeszkód związanych z brakiem zapewnienia lokalu zastępczego, praktyka gospodarcza i prawnicza wykształciła kilka mechanizmów prewencyjnych:
Spółka „Multisfera”, będąca właścicielem zadłużonej nieruchomości magazynowej, stała się przedmiotem zainteresowania inwestora branżowego (kupię firmę z długami z portfelem nieruchomości). Problemem okazało się, że w jednym z segmentów obiektu zamieszkiwały cztery osoby, wobec których sąd orzekł eksmisję, ale przyznał im prawo do lokalu socjalnego. Komornik, wobec braku lokalu zastępczego ze strony gminy, zawiesił egzekucję.
Inwestor uzależnił transakcję od podpisania przez spółkę porozumienia z gminą w sprawie partycypacji w kosztach zapewnienia lokali. Finalnie właściciel zdecydował się zmienić prezesa na osobę doświadczoną w relacjach z samorządem i procedurach eksmisyjnych. Działanie to przyspieszyło realizację planu sprzedażowego i umożliwiło zawarcie umowy sprzedam zadłużoną spółkę z nieruchomością gotową do komercjalizacji.
Instytucja lokalu zastępczego, choć funkcjonuje w ramach mechanizmów ochrony konstytucyjnej, w praktyce egzekucyjnej i transakcyjnej stanowi realne zagrożenie dla skuteczności i terminowości procedur zbycia nieruchomości obciążonych. Może:
Z tego względu każda analiza sytuacji prawnej spółki przed transakcją, udzieleniem pożyczki, przystąpieniem do układu lub licytacji powinna zawierać ocenę ryzyka egzekucyjnego w kontekście lokali zastępczych i ewentualnych obowiązków gminy. W profesjonalnych projektach inwestycyjnych to właśnie ocena sytuacji mieszkaniowej użytkowników nieruchomości często decyduje o tym, czy dana zadłużona spółka zostanie sprzedana z premią, czy z dyskontem obliczonym na nieusuwalne bariery eksmisyjne.
Specjalizujemy się w procedurze sprzedaży spółek, co może stanowić optymalne rozwiązanie dla Ciebie i Twojego biznesu
Zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku 08:00 – 16:00.
© 2025 · Firma Bez Długów · Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skorzystaj z darmowej konsultacji prawnej!