Firma Bez Długów
Specjalizujemy się w procedurze sprzedaży spółek, co może stanowić optymalne rozwiązanie dla Ciebie i Twojego biznesu
Kontakt z nami
Zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku 08:00 – 16:00.
W warunkach dynamicznego otoczenia regulacyjnego oraz rosnącej determinacji organów skarbowych w zwalczaniu unikania opodatkowania, zjawisko prowadzenia kontroli skarbowych wobec spółek znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej zyskuje na znaczeniu. Spółka zadłużona, której sytuacja ekonomiczna przekłada się na naruszenia zobowiązań podatkowych, automatycznie trafia do katalogu podmiotów objętych tzw. „podwyższonym ryzykiem fiskalnym”.
W takich okolicznościach kontrola skarbowa – niezależnie od swojej formalnej niezależności względem postępowań restrukturyzacyjnych lub egzekucyjnych – staje się narzędziem interwencji państwa w gospodarkę o skutkach często przekraczających wymiar czysto podatkowy. W przypadku zamiaru przejęcia spółki (np. kupię firmę z długami) lub planowania jej sprzedaży (jak sprzedać zadłużoną spółkę), ewentualność trwającej lub wszczętej kontroli skarbowej może w sposób istotny obniżać jej wartość rynkową, odstraszać inwestorów, a w skrajnych przypadkach – paraliżować jej bieżące funkcjonowanie.
Głównym źródłem regulacyjnym dotyczącym kontroli skarbowej jest ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 615 ze zm.), która ujednoliciła strukturę fiskusa, łącząc administrację podatkową, Służbę Celną i kontrolę skarbową w jeden organizm – KAS.
Uzupełniająco, procedura kontroli podatkowej regulowana jest w Dziale VI Ordynacji podatkowej, w szczególności w art. 281–292b. Określają one m.in. sposób wszczęcia, przebieg, prawa i obowiązki kontrolowanego oraz uprawnienia organów.
W praktyce, kontrola może dotyczyć:
Kontrola skarbowa może zostać wszczęta ex officio lub w wyniku tzw. profilu ryzyka. W przypadku spółek zadłużonych czynnikiem inicjującym kontrolę może być:
Kontrola skarbowa w spółce zadłużonej skupia się najczęściej na:
W świetle przepisów, kontrola podatkowa nie podlega automatycznemu zawieszeniu w przypadku wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego. Organy podatkowe mogą kontynuować czynności sprawdzające i kontrolne, z tym że:
Aktywna kontrola skarbowa może wpływać negatywnie na:
W przypadku ujawnienia zaległości podatkowych i wyczerpania majątku spółki, odpowiedzialność może zostać przeniesiona na członków zarządu – na podstawie:
W kontekście tego ryzyka, potencjalny inwestor rozważający kupię firmę z długami powinien każdorazowo badać sytuację fiskalną, historię zmian zarządu (zmienię prezesa) i ewentualne zobowiązania „ukryte” (warunkowe, odroczone, zaskarżone).
Spółka „TEKSTRANS” sp. z o.o. prowadziła działalność w branży logistycznej. W toku negocjacji sprzedaży udziałów inwestorowi zagranicznemu (kupię firmę z długami), ujawniono trwającą od 3 miesięcy kontrolę skarbową dotyczącą odliczeń VAT w transakcjach eksportowych.
Skutki:
Przypadek ten pokazuje, że kontrola skarbowa nie musi wykluczać transakcji, ale wymaga wdrożenia odpowiednich narzędzi zabezpieczających interes obu stron.
Kontrola skarbowa w spółce zadłużonej:
W każdej sytuacji, gdy planowana jest transakcja jak sprzedać zadłużoną spółkę lub wejście inwestora (kupię firmę z długami), audyt podatkowy i analiza ryzyka kontroli skarbowej powinny stanowić integralną część procesu due diligence.
Specjalizujemy się w procedurze sprzedaży spółek, co może stanowić optymalne rozwiązanie dla Ciebie i Twojego biznesu
Zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku 08:00 – 16:00.
© 2025 · Firma Bez Długów · Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skorzystaj z darmowej konsultacji prawnej!