Firma Bez Długów
Specjalizujemy się w procedurze sprzedaży spółek, co może stanowić optymalne rozwiązanie dla Ciebie i Twojego biznesu
Kontakt z nami
Zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku 08:00 – 16:00.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) – rola w restrukturyzacjach i gwarancjach to jedno z zagadnień, które zyskało szczególnie duże znaczenie w kontekście złożonych i wielopłaszczyznowych działań związanych z oddłużaniem przedsiębiorstw. BGK, jako polski bank rozwoju, nie tylko oferuje szereg instrumentów finansowych wspierających rozwój sektora przedsiębiorstw, lecz także odgrywa coraz istotniejszą rolę w procesach restrukturyzacyjnych, poprzez mechanizmy gwarancyjne oraz inne formy zabezpieczenia transakcji. W ujęciu Wielkiej Encyklopedii Oddłużania Dla Firm to właśnie BGK potrafi stworzyć pomost pomiędzy publicznymi środkami wsparcia, programami rządowymi a indywidualnymi potrzebami przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem zadłużeniowym, pomagając im jednocześnie odsunąć w czasie lub uniknąć tak daleko idących rozwiązań, jak postępowanie upadłościowe czy też konieczność analizowania, jak pozbyć się zadłużonej spółki.
Bank Gospodarstwa Krajowego to instytucja o charakterze publicznym, powołana z myślą o realizacji strategicznych celów państwa w obszarze rozwoju i stabilizowania gospodarki. Ustanowiony na podstawie ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o Banku Gospodarstwa Krajowego, funkcjonuje jako bank państwowy działający we własnym imieniu i na własny rachunek, jednak ściśle kooperujący z administracją rządową. Z punktu widzenia przedsiębiorstw dotkniętych zadłużeniem BGK staje się często:
Ze względu na dysponowanie kapitałem publicznym i wsparciem rządu, BGK jest unikatowym podmiotem, którego oferta może w praktyce pomóc uniknąć wielu negatywnych konsekwencji związanych z niewypłacalnością.
W obszarze wspierania przedsiębiorstw w trudnej sytuacji finansowej szczególną popularność zyskały:
Równolegle, BGK może podejmować współpracę z innymi instytucjami rozwoju (np. Polskim Funduszem Rozwoju) oraz z bankami komercyjnymi, by wdrażać wielopoziomowe pakiety wsparcia dla przedsiębiorstw przechodzących proces naprawczy.
W wielu przypadkach przedsiębiorstwa pogrążone w zadłużeniu, które poszukują refinansowania czy negocjują z bankiem komercyjnym, napotykają trudność w uzyskaniu nowego kredytu z uwagi na wysokie ryzyko niewypłacalności. Możliwość zastosowania gwarancji BGK oznacza, że instytucja publiczna bierze na siebie część ryzyka kredytowego banku komercyjnego. To znacznie poprawia warunki negocjacyjne:
Należy jednak pamiętać, że gwarancje BGK wiążą się z określonymi limitami i rygorami, np. co do maksymalnej kwoty, udziału procentowego czy rodzaju finansowania (kredytu obrotowego, inwestycyjnego). Stąd nie zawsze każda zadłużona spółka może z tego instrumentu skorzystać.
Pozyskanie gwarancji czy innej formy wsparcia z Banku Gospodarstwa Krajowego wymaga spełnienia określonych wymogów formalnych, co typowo obejmuje:
W przypadku sukcesu całej procedury, spółka może skuteczniej prowadzić rozmowy z innymi wierzycielami, wykazując, że dysponuje wsparciem banku państwowego, co znacznie poprawia wiarygodność jej planu restrukturyzacyjnego.
Właściciele przedsiębiorstwa zadłużonego niekiedy stoją przed wyborem – czy wchodzić w złożone procesy restrukturyzacyjne przy pomocy BGK, czy raczej szukać innej drogi odzyskania stabilizacji finansowej, na przykład przez sprzedaż spółki. Zderzenie planu pozyskania wsparcia z BGK z zamiarem zbycia udziałów może prowadzić do pewnych problemów:
Z punktu widzenia wierzycieli i samej spółki istotne jest, by plan transakcji sprzedaży udziałów czy akcji był kompatybilny z zobowiązaniami wobec BGK, tak by nie stracić wsparcia i nie doprowadzić do eskalacji zadłużenia.
Należy pamiętać, że instrumenty stosowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego często zaliczane są do kategorii pomocy publicznej bądź quasi-publicznej. Z punktu widzenia Unii Europejskiej zachodzi konieczność zgodności z regułami pomocy publicznej, co oznacza między innymi:
W praktyce wiele programów BGK zostało zaprojektowanych tak, by automatycznie mieścić się w limitach de minimis lub innych dopuszczalnych trybach pomocy, co istotnie ułatwia korzystanie z tych instrumentów w ramach restrukturyzacji.
Rola Banku Gospodarstwa Krajowego w restrukturyzacjach i gwarancjach dla przedsiębiorstw w trudnościach finansowych polega przede wszystkim na:
Jednocześnie, przedsiębiorstwa powinny mieć świadomość, że żadna forma wsparcia nie zwalnia z odpowiedzialności za długi i nie gwarantuje sukcesu restrukturyzacji bez właściwego zarządzania i realnych zmian organizacyjnych. BGK w tej materii staje się raczej katalizatorem, a nie jedynym remedium na niewypłacalność.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) pełni bardzo istotną rolę we wspieraniu procesów restrukturyzacyjnych w polskiej gospodarce, dostarczając szerokiego wachlarza gwarancji, finansowań i programów celowych, które mogą okazać się decydujące dla przetrwania zadłużonych podmiotów. O ile publiczny charakter tej instytucji wiąże się z szeregiem ograniczeń formalnych i prawniczych, o tyle zarazem daje przedsiębiorstwom pewność, że współpraca z BGK jest oparta na stabilnych filarach ustawowych.
Dla firm borykających się z nadmiarem zobowiązań – zwłaszcza w czasie rozważań, jak zrestrukturyzować działalność lub nawet analiz, jak pozbyć się zadłużonej spółki w sposób legalny – instrumenty BGK stają się potencjalną alternatywą wobec upadłości czy innych radykalnych kroków. Poprzez gwarancje kredytowe i usystematyzowane działania wspierające, Bank Gospodarstwa Krajowego może przyczynić się do zabezpieczenia spłaty zobowiązań i tworzenia warunków, w których restrukturyzacja okaże się ekonomicznie opłacalna. Nie zwalnia to jednak samych przedsiębiorców z odpowiedzialności za racjonalne i długofalowe zarządzanie, którego ostatecznym celem jest stabilność finansowa, sprawna obsługa długów oraz maksymalna ochrona interesu wierzycieli i pracowników.
Specjalizujemy się w procedurze sprzedaży spółek, co może stanowić optymalne rozwiązanie dla Ciebie i Twojego biznesu
Zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku 08:00 – 16:00.
© 2025 · Firma Bez Długów · Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skorzystaj z darmowej konsultacji prawnej!