Firma Bez Długów
Specjalizujemy się w procedurze sprzedaży spółek, co może stanowić optymalne rozwiązanie dla Ciebie i Twojego biznesu
Kontakt z nami
Zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku 08:00 – 16:00.
Arbitraż handlowy to szczególna odmiana sądownictwa polubownego, która w kontekście sporów gospodarczych odgrywa nierzadko kluczową rolę w zapewnieniu szybkiego i efektywnego rozstrzygania konfliktów pomiędzy przedsiębiorcami. W praktyce obrotu międzynarodowego i krajowego bywa uznawany za metodę bardziej sprzyjającą interesom stron niż tradycyjne postępowanie przed sądem powszechnym, zwłaszcza w sprawach o wysokim poziomie skomplikowania. W ramach Wielkiej Encyklopedii Oddłużania Dla Firm instytucja arbitrażu handlowego nabiera dodatkowego znaczenia – pozwala bowiem zarówno na poufne rozwiązywanie spornych kwestii majątkowych, jak i na szybkie wypracowanie kompromisów, których zaniechanie mogłoby prowadzić do dalszego narastania zadłużeń czy nawet paraliżu przedsiębiorstwa.
Arbitraż handlowy, stanowiący odmianę arbitrażu (inaczej: sądownictwa polubownego), koncentruje się na konfliktach wynikających z działalności gospodarczej. Obejmuje typowo:
W wielu umowach biznesowych klauzule arbitrażowe stanowią normę, pozwalając wyłączyć jurysdykcję sądów państwowych na rzecz niezależnych trybunałów działających przy instytucjach arbitrażowych, takich jak np. Międzynarodowa Izba Handlowa (ICC), Londyński Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy (LCIA) czy Krajowe i Międzynarodowe Sądy Arbitrażowe w Polsce.
Z perspektywy przedsiębiorstw, zwłaszcza tych dotkniętych przejściowymi trudnościami płynnościowymi, arbitraż handlowy jawi się jako narzędzie o wielu walorach:
Dla przedsiębiorstw borykających się z nadmiernym zadłużeniem arbitraż handlowy może pełnić funkcję istotnego wsparcia, gdy konieczne staje się sprawne i mniej konfrontacyjne załatwienie sporów z kluczowymi kontrahentami. Można tu wyodrębnić kilka płaszczyzn:
Prawo polskie – podobnie jak większość systemów kontynentalnych – przewiduje, że umowę o arbitraż (klauzulę arbitrażową) można zawrzeć już na etapie podpisywania głównego kontraktu biznesowego lub też dopiero po powstaniu sporu. W tej drugiej opcji niejednokrotnie konieczne jest przekonanie drugiej strony do dobrowolnego poddania się orzeczeniu arbitrów. Główne elementy postępowania to:
W dobie globalizacji i współpracy ponadnarodowej szczególnie doniosłe jest znaczenie międzynarodowego arbitrażu handlowego. Podmioty z różnych państw chętnie decydują się na arbitraż w neutralnej jurysdykcji bądź w renomowanych ośrodkach arbitrażowych (np. ICC w Paryżu, Sztokholmie, Singapurze). Procedura tego typu daje gwarancję:
Z punktu widzenia firm zmagających się z zadłużeniem, transgraniczne spory arbitrażowe mogą przesądzać o niemałych kwotach roszczeń, stąd ich wynik bezpośrednio wpływa na plan naprawczy czy możliwość uzyskania wsparcia od zagranicznych inwestorów.
W praktyce obrotu gospodarczego niekiedy pojawiają się sytuacje, w których właściciele przedsiębiorstwa rozważają możliwość zbycia udziałów, w tym formułując oferty w rodzaju: „sprzedam zadłużoną spółkę”. Potencjalni inwestorzy analizują wtedy:
Mimo niemałego potencjału, arbitraż handlowy nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad:
Z punktu widzenia zadłużonego podmiotu wymienione czynniki mogą być kluczowe – z jednej strony atrakcyjna może się okazać szybkość i elastyczność, z drugiej zaś spółka musi się liczyć z koniecznością jednorazowego poniesienia kosztów organizacji arbitrażu.
Rozszerzenie świadomości i zaufania do arbitrażu handlowego wśród przedsiębiorców skutkuje wzrostem popularności tego sposobu rozstrzygania sporów. W kontekście oddłużania warto zauważyć tendencję do tworzenia specjalistycznych sądów arbitrażowych, np. skoncentrowanych na określonych sektorach gospodarki (budownictwo, IT, transport morski). Taka specjalizacja wpisuje się w potrzeby firm poszukujących szybkich, fachowych i dyskretnych rozwiązań.
Co więcej, globalny wymiar arbitrażu, wspierany przez konwencje międzynarodowe i unifikację standardów postępowania, sprawia, że również transakcje angażujące zagraniczne podmioty – w tym te zainteresowane nabyciem udziałów w zadłużonych spółkach – mogą być w większym stopniu zabezpieczane na wypadek ewentualnych konfliktów.
Arbitraż handlowy to dla przedsiębiorstw nie tylko narzędzie rozstrzygania bieżących sporów kontraktowych, ale i ważny element strategicznego zarządzania sytuacjami kryzysowymi, w tym związanymi z nadmiarem zadłużeń. Możliwość wyboru procedury polubownej opartej na poufności, elastycznych regułach dowodowych oraz wąskim zakresie zaskarżenia orzeczenia oznacza, że firmy zmagające się z problemami płynnościowymi mogą w porę zapobiec eskalacji konfliktów sądowych.
W perspektywie Wielkiej Encyklopedii Oddłużania Dla Firm arbitraż handlowy jawi się jako mechanizm, który – obok mediacji i restrukturyzacji sądowej – może efektywnie wspierać przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji. Pomaga to zwłaszcza w sytuacjach, kiedy błyskawiczne uregulowanie sporu warunkuje zachowanie stabilności, a opóźnione rozstrzygnięcia sądowe mogłyby uniemożliwić porozumienie z wierzycielami czy potencjalnym inwestorem.
Nie ulega wątpliwości, że przedsiębiorca planujący reorganizację bądź nawet rozważający opcje „sprzedam zadłużoną spółkę” powinien zwrócić uwagę na klauzule arbitrażowe w istniejących i przyszłych umowach handlowych. Profesjonalnie skonstruowany zapis na sąd polubowny, poparty wszechstronną analizą ryzyk, może okazać się tym czynnikiem, który pozwoli szybko i dyskretnie wygasić powstający spór, uwolnić firmę od dalszych kosztów i w konsekwencji wzmocnić jej pozycję rynkową
Specjalizujemy się w procedurze sprzedaży spółek, co może stanowić optymalne rozwiązanie dla Ciebie i Twojego biznesu
Zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku 08:00 – 16:00.
© 2025 · Firma Bez Długów · Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skorzystaj z darmowej konsultacji prawnej!