Firma Bez Długów
Specjalizujemy się w procedurze sprzedaży spółek, co może stanowić optymalne rozwiązanie dla Ciebie i Twojego biznesu
Kontakt z nami
Zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku 08:00 – 16:00.
Alimenty na rzecz wierzyciela korporacyjnego (w kontekście kompensaty) to zagadnienie nietypowe w polskim systemie prawnym, jednakże może pojawić się w praktyce w związku z szeroko rozumianymi mechanizmami oddłużania przedsiębiorstw i zabezpieczania roszczeń. W ujęciu potocznym słowo „alimenty” kojarzone jest przede wszystkim z obowiązkiem dostarczania środków utrzymania członkom rodziny. W realiach obrotu gospodarczego podobna koncepcja — choć nieposiadająca jednolitego, formalnego uregulowania w kategoriach stricte „alimentacyjnych” — może przejawiać się w postaci regularnych, często okresowych świadczeń finansowych przekazywanych wierzycielowi korporacyjnemu na podstawie umowy bądź wynikających z określonego orzeczenia lub ugody. Taki mechanizm może zostać uznany za odpowiednik „alimentów” w znaczeniu potocznym, służący zabezpieczeniu roszczeń na wypadek opóźnień w spłacie zobowiązań lub w przypadku toczących się negocjacji restrukturyzacyjnych.
W relacji firma–wierzyciel obowiązek uiszczania okresowych płatności stanowiących pewną formę zaspokojenia należności (nazywanych tu „alimentami”) nie wynika z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, lecz z postanowień umownych lub ugodowych między stronami. Tego rodzaju świadczenia można określić jako:
Celem wprowadzenia takiego mechanizmu jest umożliwienie dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa przy jednoczesnym regularnym zaspokajaniu wierzyciela. W praktyce często towarzyszą mu dodatkowe klauzule, zastrzeżenia lub formy egzekucyjne (np. notarialne oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji), aby zabezpieczyć ciągłość świadczeń.
Polski system prawny nie przewiduje szczególnej instytucji „alimentów na rzecz wierzyciela korporacyjnego”. Niemniej jednak, zobowiązania takie mogą zostać wprowadzone przez strony w drodze:
Każdorazowo dopuszczalność takiego rozwiązania zależy od autonomii woli stron i zasad obrotu gospodarczego. O ile nie jest to sprzeczne z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa (np. dotyczącymi limitów odsetek maksymalnych czy zakazu lichwy), strony mają swobodę kształtowania treści stosunku prawnego.
Kompensata, zwana też potrąceniem (uregulowana w art. 498 i nast. Kodeksu cywilnego), polega na wzajemnym umorzeniu się długów między dwoma podmiotami, które są sobie jednocześnie dłużne i wierzycielskie. W kontekście „alimentów na rzecz wierzyciela korporacyjnego” może dojść do sytuacji, w której przedsiębiorstwo (dłużnik) ma jednocześnie pewne należności wobec tego samego podmiotu (wierzyciela). Wówczas powstaje możliwość rozważenia, czy nie korzystniej będzie umorzyć swoje zobowiązanie w drodze kompensaty, o ile wysokość wzajemnych wierzytelności na to pozwala.
Należy jednak pamiętać, że potrącenie nie zawsze jest możliwe. Przepisy wyłączają zastosowanie kompensaty w stosunku do wierzytelności, które:
W praktyce więc, jeśli tzw. „alimenty korporacyjne” stanowią jedynie określoną formę rozłożonego w czasie długu, nie ma przeszkód, aby przy spełnieniu wszystkich warunków przewidzianych w Kodeksie cywilnym potrącić wzajemne wierzytelności strony.
W przypadku ustalenia okresowych świadczeń na rzecz wierzyciela, mogą pojawić się różne instrumenty prawne, które dodatkowo wzmacniają ochronę jego interesów, takie jak:
Dzięki takiemu wsparciu wierzyciel ma pewność, że nawet jeżeli dłużnik w pewnym momencie przerwie dokonywanie „alimentacyjnych” płatności, istnieje prawne narzędzie umożliwiające przymusowe ściągnięcie należnej kwoty.
Na gruncie Wielkiej Encyklopedii Oddłużania Dla Firm warto wskazać, że regularne płatności na rzecz wierzyciela – analogiczne do alimentów – mogą stanowić element strategii restrukturyzacyjnej. Odpowiednio zaprojektowany plan spłaty zadłużenia, rozpisany na mniejsze comiesięczne kwoty, pozwala firmie utrzymać płynność finansową i kontynuować działalność przy równoczesnym stopniowym zmniejszaniu łącznej kwoty długu. Ma to znaczenie między innymi wówczas, gdy:
W niektórych wypadkach dopiero ścisła współpraca stron – opierająca się na wypracowaniu mechanizmu regularnych wpłat – pozwala utrzymać firmę w obrocie i zapobiec upadłości. Równocześnie wierzyciel nie musi rezygnować z innych zabezpieczeń czy wyjść prawnych, o ile uzna to za konieczne.
Choć ugodowe podejście i dzielenie długu na mniejsze raty ma wiele zalet, warto pamiętać o potencjalnych ryzykach:
Z tego względu wszelkie ustalenia co do długotrwałych, regularnych płatności powinny być poprzedzone kompleksową analizą prawną i finansową, a najlepiej także konsultacjami z doradcami restrukturyzacyjnymi.
W realiach obrotu gospodarczego przedsiębiorcy starający się ograniczyć ryzyko niewypłacalności często podejmują decyzję o zbyciu swoich udziałów albo całej firmy. Bywa, że w ogłoszeniach uwzględniana jest formuła: „sprzedam zadłużoną spółkę”, co wskazuje na chęć znalezienia inwestora świadomego istnienia zobowiązań i gotowego je przejąć bądź spłacić w zamian za perspektywę przejęcia kontroli nad danym podmiotem. W takich transakcjach „alimenty korporacyjne” mogą się okazać:
Dla przyszłego właściciela istotna jest weryfikacja, czy „alimenty” są rozliczane terminowo, czy też istnieje zadawniona zaległość mogąca utrudnić przejęcie firmy na warunkach korzystnych finansowo.
Zawarcie umowy lub ugody w sprawie okresowych świadczeń na rzecz wierzyciela korporacyjnego jest wyrazem swobodnego kształtowania stosunków cywilnoprawnych (art. 353¹ Kodeksu cywilnego). Należy jednak mieć na uwadze, że:
Z punktu widzenia pewności prawa i skuteczności ewentualnej egzekucji dobrze, aby wszelkie ustalenia o charakterze alimentacyjnym zostały utrwalone pisemnie i, jeśli to możliwe, uzupełnione dodatkowymi dokumentami gwarancyjnymi.
Alimenty na rzecz wierzyciela korporacyjnego (w kontekście kompensaty) nie są instytucją wyraźnie uregulowaną w polskim porządku prawnym, lecz można je traktować jako praktyczne rozwiązanie służące czasowemu lub długookresowemu zabezpieczeniu roszczeń w stosunkach biznesowych. Wiele zależy tu od woli stron i kontekstu gospodarczo-finansowego — w tym od tego, czy przedsiębiorstwo zmierza do restrukturyzacji, dąży do uniknięcia upadłości, bądź rozważa różne sposoby wyjścia z kryzysu, w tym scenariusze typu „sprzedam zadłużoną spółkę” i poszukiwanie nowego inwestora.
W praktyce, ustanawianie regularnych płatności o charakterze alimentacyjnym wobec wierzyciela może się okazać skuteczną metodą ratowania firmy przed narastaniem zaległości i postępowaniem egzekucyjnym. Ważne jest jednak, by mechanizm ten został właściwie skonstruowany: oparty na precyzyjnej umowie lub ugodzie, zabezpieczony prawnie (np. zastawem, hipoteką, notarialnym oświadczeniem o poddaniu się egzekucji) i uwzględniający możliwość kompensaty, jeśli spełnione są przesłanki wynikające z Kodeksu cywilnego. Dzięki temu „alimenty korporacyjne” mogą pomóc w osiągnięciu stabilności finansowej przedsiębiorstwa i skutecznej ochronie interesów wierzyciela.
Specjalizujemy się w procedurze sprzedaży spółek, co może stanowić optymalne rozwiązanie dla Ciebie i Twojego biznesu
Zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku 08:00 – 16:00.
© 2025 · Firma Bez Długów · Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skorzystaj z darmowej konsultacji prawnej!